Euroopa 2024. aasta kultuuripealinnas Tartus toimub 16.–22. juunil laulu- ja tantsupidu. Kaheksa eriilmelise üritusega nädal toob tantsumurule ligi 2400 Tartumaa tantsijat ja laulukaare alla ligi 10 000 lauljat-pillimängijat. Piletimüük algab veebruari keskpaigas.

Tartus esimest korda kokku seotud laulu- ja tantsupidu jutustavad loo sellest, kuidas teeb juurte hoidmine ja väärtustamine päriselt õnnelikuks. Ühine peonädal vaatab kaugemale üksikisikust ning näitab, kui tähtsad on inimese elus uudishimu ja avatud meel, et saaksime toimetada tugeva kogukonnana.

«Kultuuripealinna aasta on hea võimalus kahte Tartule nii tähtsat sündmust koos korraldada ja sünergia tekitada. Ka tantsijatele ja lauljatele on see lahe kogemus veidi pikemaks Tartus kokku tulla, uusi tutvusi luua ja koos tähistada,» rääkis laulupeo projektijuht Sander Tamm.

Tantsupeo «Juure juures» kunstilise juhi Kristel Maruste sõnul kutsub tantsupidu süvenema vestlustesse, mida oma lähedastega peame. «Tihti kipuvad jutud esivanematega jääma tervise ja kooli ümber. Mida tahaks vanaemalt küsida aga viieaastane või hoopis 35-aastane, kui selleks päriselt aja võtame? On tähtis, et tunneksime oma juuri ja väärtustaksime elu, mida esivanemad on elanud – nii saame siduda põlvkondi, et ei ununeks juba kogetu ning selle kõrval oleks alati ka uut ja põnevat. Sellest «Juure juures» kõnelebki,» rääkis Maruste.

Laulupidu «Õnn ja rõõm» pakub võimalust ise õnne ja rõõmu mõtestada. «Igas eluetapis tunneme neid tundeid veidi omamoodi, tihti ka unustame märgata. Olgu see tants, laul või pillimäng, nende kõigi võlu peitub ühises loomises – proovides, platsil ja laulukaare all. Hetked, mil koosloomine saab tiivad, on meile unustamatud ning neis peitubki õnn,» kirjeldas laulupeo põhiideed kunstiline juht Küllike Joosing. Ta lisas, et Tartu laulupidu tuletab meelde, milline õnn on see, et võime ja saame kokku tulla ning laulda südamest iseendale, oma kallitele ja isamaale. (Tartu Postimees. 31. jaanuar 2024)

Tartu 2024 laulu- ja tantsupeo nädala ajajoon

16. juunil jumalateenistus «Su üle Jumal valvaku»

16. juunil kaks tantsupeo etendust «Juure juures»

18. juunil kontsert-simman «Laia ilma peal»

19. juunil koorikontsert «Rohkest õnnista»

19. juunil Raadi öömuusika «Sull’ truuiks surmani»

20. ja 21. juunil kontsert-etendus «Mul kõige armsam»

22. juunil rongkäik ja laulupidu «Õnn ja rõõm»

Piletimüük laulu- ja tantsupeo etendustele algab veebruari keskpaigas.

Allikas: Tartu linnavalitsus